Strona główna

Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach to jedyna w Małopolsce idea łącząca pasję do kolejnictwa oraz turystyki, a jej podstawę stanowi linia kolejowa nr 103, oddana do użytkowania w 1899 roku. Jest to najpiękniejszy szlak kolejowy w Polsce, pełny bogactwa przyrodniczego i geologicznego. Jego niezwykłość możesz podziwiać z pokładu sześciu 4-osobowych drezyn rowerowych (napędzanych przy pomocy mięśni Twoich nóg) oraz jednej drezyny ręcznej. Udostępniony szlak linii nr 103 prowadzi przez gminę Alwernia, a na jego trasie znajdują się stacja kolejowa Regulice oraz cztery przystanki osobowe: Nieporaz (Oblaszki), Regulice Górne, Alwernia Spalona, Stacja Winnica. Proponujemy Ci dwie trasy:
  • długa - 11,2 km - Regulice - Nieporaz - Alwernia - Regulice
  • krótka - 7 km - Regulice - Alwernia - Regulice
Podczas wycieczki aktywnie spędzisz czas na świeżym powietrzu, poznasz zasoby przyrody oraz zobaczysz urzekające widoki. Trzeba w tym miejscu wymienić skały triasowe, kamieniołom melafirów oraz licznie bijące źródła, których warstwę wodonośną stanowią wapienie i dolomity z ery mezozoicznej.
Stacja startowa znajduje się w Regulicach, doskonale skomunikowanych, położonych przy autostradzie A4 (węzeł Rudno/kopuły Alvernia Studios) - ok. 30 km od Krakowa i Katowic.
W okolic zwiedzisz również m.in. Zamek Tenczyn w Rudnie, Skansen i Zamek Lipowiec w Wygiełzowie, Rynek i Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni oraz skorzystasz z wielu km szlaków i ścieżek rowerowych.

Sprawdź naszą pełną ofertę!

Zapraszamy!