Rok 2023, rokiem Mikołaja Kopernika!

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego “Collegium Maius”
zaprasza serdecznie na wystawę “Nauki dawne i niedawne”.

Data: 31.03.2023 – 10.06.2023
Miejsce: 
Dwór z Drogini na terenie Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie,
ul. Podzamcze 1 32-551 Babice

Wystawa Nauki dawne i niedawne. W 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Wpisuje się w obchody rocznicy urodzin naszego wybitnego uczonego Mikołaja Kopernika. Wystawa realizowana jest we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego „Collegium Maius”.

Jej częścią wstępną będzie przedstawienie postaci tego wybitnego polskiego uczonego. Prawdziwego człowieka renesansu. Urodzonego 19 lutego 1473 w Toruniu, zmarłego przed 21 maja 1543 we Fromborku. Polskiego prawnika, urzędnika, dyplomatę, lekarza i niższego duchownego katolickiego, doktora prawa kanonicznego, zajmującego się astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią i strategią wojskową.

O wystawie najlepiej mówi informacja zamieszczona na  stronie Collegium Maius w Krakowie. Dla większości uczniów matematyka i fizyka zazwyczaj zajmują czołowe miejsca w rankingu „najmniej ukochanych” przedmiotów szkolnych.
Ale czy tak być musi? Wystawa „Nauki dawne i niedawne” przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie udowadnia, że nie. Nauka matematyki, fizyki czy astronomii nie musi być mozolnym przebijaniem się przez gąszcz coraz mniej zrozumiałych wzorów, czy wkuwaniem kolejnego twierdzenia, prawa lub definicji. Na naszej wystawie wystarczy uruchomić dziecięcą ciekawość i rozpocząć samodzielne eksperymenty, dzięki którym można lepiej poznać prawa rządzące światem. Na ekspozycji przygotowano ponad 40 stanowisk, gdzie możliwe jest samodzielne wykonanie eksperymentu fizycznego albo posłużenie się kopią starego przyrządu matematycznego czy astronomicznego.

„Nauki dawne i niedawne” zostały otwarte dla publiczności w 2000 roku i są obecnie najdłużej działającym polskim małym centrum nauki. Inspirację do wyboru tematyki wystawy stanowiła najbogatsza w Polsce kolekcja historycznych przyrządów naukowych znajdująca się w Muzeum UJ. Wiele eksponatów tejże to kopie lub modele zabytkowych instrumentów i akcesoriów naukowych. Ponieważ wystawa miała zostać zlokalizowana w trzech salach na parterze Collegium Maius UJ przestrzeń ekspozycji została podzielona na trzy części odpowiadające trzem dziedzinom nauki: fizyce, matematyce i astronomii.

Autorzy  wystawy:  prof. Dr hab. Jerzy M. Kreiner, dr hab. Ewa Wyka, dr Maciej Kluza
Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Energetyka na rzecz Polski Południowej.

Czas trwania: 31 marca-10 czerwca

Obowiązuje bilet wstępu na teren Muzeum:
Bilet normalny – 18 zł,
Bilet ulgowy – 10 zł,
Bilet rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku szkolnym) – 45 zł.

Wystawa otwarta:
PON-PT od 8:00 do 15:00
SB-ND od 10:00 do 18:00